Danas većinu informacija saznajemo preko medija, a s pomoću njih i učimo, održavamo kontakte s drugim ljudima i zabavljamo se. Živimo u kulturi u kojoj se informacije brzo šire, a mediji imaju i važnu ulogu i u životu djece.
Pod pojmom mediji podrazumijevamo masovne medije, kao što su novine i časopisi, televizija i radio, te naravno i novije medije poput interneta, društvenih mreža i raznih drugih platforma. Uz sve navedeno, kad govorimo o medijima mislimo i na uređaje pomoću kojih primamo ili stvaramo medijske sadržaje – računala, pametne telefone, fotoaparate, tablete, …
Medijska kultura stalno se mijenja i razvija, na te promjene utjecao je internet. Društveni mediji, elektronička pošta, videoigre, mobilne aplikacije za slanje poruka i komuniciranje te pametni telefoni uvelike su promijenili način na koji međusobno komuniciramo, informiramo se, pa i kako se ophodimo jedni prema drugima u slobodno vrijeme, ali i na poslu ili školi.
U sklopu 6. Dana medijske pismenosti u Knjižnici „Nikola Zrinski” Čakovec održane su radionice za dva 2. i jedan 6. razrede te za jednu vrtićku skupinu.
Nakon što smo osnovnoškolce i vrtićarce proveli Knjižnicom „Nikola Zrinski” Čakovec te ih upoznali s prostorom, kako postati članom knjižnice, što se sve u knjižnici može raditi, kako moram čuvati knjige upoznali smo se i s medijima.
S učenicima drugih razreda razgovarali smo o njihovim navikama slušanja radija. Tijekom razgovora primijetili smo da učenici većinom slušaju radio samo u autu. Primijetili su i da najčešće njihovi roditelji u autu slušaju glazbu ili vijesti, ali primjećuju da se između glazbe i vijesti pojavljuju i promidžbene poruke odnosno reklame.
Zatim je knjižničarka učenicima pokazala interaktivnu fotografiju o radiju pomoću koje su učenici doznali zanimljivosti o radio uređajima i sadržaju radijskog programa, o tome tko je izumio radio.
Nakon što su usvojili teoriju, knjižničarka ih je odvela u radio postaju – Radio Čakovec gdje su učenici vidjeli tko i što se radi u studiju, režiji, produkciji, saznali su što je eter, mikseta, montaža i dobili su priliku javiti se u eter te pozdraviti sve koji slušaju radio.
U suradnji s Pučkim otvorenim učilištem Čakovec za šesti razred održana je radionica na temu Lažnih vijesti (Fake news). Radionicu je održala voditeljica projekata na Pučkom otvorenom učilištu Čakovec Andrea Štefić, mag. eng. i književnosti. Tema radionice bilo je kritičko promišljanje medija i prepoznavanje lažnih vijesti u svijetu medija. Učenici su dobili korisne savijete i metode kako detektirati lažne vijesti i dezinformacije te su sudjelovali u rješavanju kviza i aktivnostima u grupama.
Najmlađe posjetitelje smo pitali da li znaju što su to mediji – da bi došli do spoznaje i značenja mediji razgovarali smo i o gledanju crtanih filmova, slušanju glazbe, pitali smo ih kako se zovu uređaji na kojima gledaju crtane filmove. Kad su nam nabroji sve uređaje koje koriste došli smo do nove riječi i zaključka da sve to jednim imenom zovemo mediji. Nakon toga smo pogledali video o medijima kojim smo uz zabavne aktivnosti učili o medijima i razlici između svijeta medija i svijeta zbilje.